© Rugby League Gold Coast 2019

  • facebook
  • instagram

07 5522 7722

SEQ announce Under 16's training squad

Wed 10 Apr 2019, 10:01 AM

 

The South East Queensland Region has announced a 52-member Under 16 training squad selected from the pre-season challenge series.

 

The challenge series was introduced in 2017 and has proven to be a successful part of the selection process.

 

This will be the first step for all players wishing to gain selection in one of the two SEQ representative Under 16 teams that will contest the QRL State Junior Carnival, to be held in Kawana on the weekend of July 3-7.

 

Additional players may still be added to this squad based on performance at club level and also as they return from an injuries that may have forced them out of the pre-season series.

 

Region selectors and coaching staff will continue to visit Under 16s matches in all three local league competitions to monitor form and fitness of all participating players.

 

The group will assemble for the following training commitments

  • Wednesday, April 24 – Bill Norris Oval, Beenleigh at 6pm

  • Wednesday, May 22 – Bill Norris Oval, Beenleigh at 6pm

  • Saturday, June 15 – Runaway Bay Sports Centre, 8am

  • Wednesday, June 20 - Bill Norris Oval, Beenleigh at 6pm

  • Wednesday, June 27 - Bill Norris Oval, Beenleigh at 6pm

 

South East Queensland Under 16 Boys Training Squad

Daniel Ah-Chong (Brisbane Blue - St Brendans)
Zachery Alley (Ipswich - Norths)

George Aumua Terry (Brisbane Green - Logan)

Peni Auvaa (Brisbane Green - Logan)

Matthew Bennett (Brisbane Red – Redcliffe)

Jed Bignell (Ipswich – Norths)

Nicholas Bunic (Brisbane Green – Aspley)

Jackson Chang (Brisbane Red – Logan)

Flynn Daniel (Gold Coast Yellow – Burleigh

Malique Douthat (Ipswich – Norths)

Prinston Esera (Brisbane Blue – Souths)

Kulikefu Finefeuiaki (Ipswich – Redbank)

Caleb Gould-Waiariki (Gold Coast Yellow – Runaway Bay)

Riley Hall (Ipswich – Fassifern)

Chambers Horua-Chase (Brisbane Blue – Logan)

Ezra Howe (Brisbane Blue – Logan)

Isaiah Iongi (Brisbane Green – Aspley)

Mustafa Kaya (Brisbane Blue – Wynnum)

Tuvalli-Afoa Khan-Pereira (Gold Coast Yellow – Burleigh)

Terry Lafoai (Brisbane Green – Logan)

Darius Luamani (Brisbane Red – Logan)

Jonathan Maller (Brisbane Red – Redcliffe)

Ezra Mam (Brisbane Blue – Souths)

John-Thomas Manuofetoa (Gold Coast White – Ormeau)

Bailey Martin (Gold Coast Yellow – Burleigh)

Harrison Midgley (Ipswich – Norths)

Kaleb Ngamanu (Gold Coast Yellow – Coomera)

Carsen Patu (Gold Coast White – Southport)

Mason Pintegne (Ipswich – West End)

Brock Priestley (Gold Coast White – Ormeau)

Devin Pule’anga (Brisbane Blue – Souths)

John Radel (Brisbane Red – Wests)

Rhythm Rhind (Brisbane Green – Carina)

Kruz Rimene (Gold Coast White – Runaway Bay)

Jotham Russell (Gold Coast Yellow – Currumbin)

Syris Schmidt (Gold Coast White – Ormeau)

Vincent Sefo (Brisbane Blue – Logan)

Jeremiah Sili (Brisbane Blue – Logan)

Brody Smitka (Gold Coast Yellow – Helensvale)

Kaden Somerville (Gold Coast White – Burleigh)

Orlando Swain (Ipswich – Norths)

Alize Tanielu (Brisbane Green – Aspley)

Leon Te Hau (Brisbane Green – Wynnum)

Connor Te Kani (Gold Coast Yellow – Coomera)

Kienan Tempest (Brisbane Red – Carina)

Christopher Thompson (Brisbane Green – Redcliffe)

Jodeci Tiraha (Brisbane Red – Carina)

Ezra Ubaldino (Gold Coast White – Burleigh)

Jonathan Van Aswegen (Brisbane Blue – Souths)

Kaleb White (Gold Coast Yellow – Runaway Bay)

Harradyn Wilson (Gold Coast Yellow – Runaway Bay)

Kaleb Winters-Chang (Brisbane Blue – Logan)

 

 

 

 

Please reload

Proud Sponsors of Rugby League Gold Coast

Grand Motors Logo.jpg
RACV Royal Pines Resort Logo semi stacke
Titans Logo.png