© Rugby League Gold Coast 2019

  • facebook
  • instagram

07 5522 7722

2018 QTOP A Grade Round 8

June 8, 2018

 

They meet again! Southport Tigers will take on Currumbin Eagles in what will be a rematch of Round 1. The Tigers and Eagles game will be the highlighted match of Round 8 of the Rugby League Gold Coast QTOP A Grade Competition.

 

At this time of year most teams have a couple of players out through injury, however the Southport Tigers will have seventeen players putting in 110% this weekend.  “Currumbin are the benchmark and we are going to put in a good solid effort and test ourselves against the benchmark,” Southport Tigers Coach Mark Ross said. Southport have worked hard on their discipline since the two teams last met in Round 1. The Tigers have taken the time to get systems and processes in place and are continuing to work towards their goal of finishing in the top 5. In what Ross believes will be a “battle of the forward packs”, the Tigers whole psyche is about the process rather than the outcome.

 

“We are under no illusion that this is going to be an easy game, Southport played well in Round 1 and we are expecting a tough battle,” Currumbin Eagles Coach Ryan Gundry said.  With all players on deck and ready to improve on their Round 1 performance the Club has some quality players who are working hard for each other. Having played seven games and getting seven wins, every team is going to bring their best game to the park. The Currumbin Eagles are looking forward to the challenge and Gundry knows the Club is in a good place, the depth is strong, and you are only as good as the team you have to work with.

 

At other grounds, the Burleigh Bears will take on Tweed Heads Seagulls, Bilambil Jets will host the Ormeau Shearers and Tugun will play Runaway Bay.

 

Rugby League Gold Coast QTOP A Grade Round 8 Teams List

 

Burleigh Bears v Tweed Heads Seagulls at Pizzey Park, Saturday June 09th – 4:30pm

Burleigh Bears

1. Toby McIntosh, 2. Te McDonald 3. Josh Berkers 4. Justin Tavae 5. Mikey Williams 6. Josh Rogers 7. Matt Egan 8. Jerome Veve  9. Kai O'Donnell 10. Tyler Sparkes 11. Jesse Savage 12. Apii Noema-Matenga 13. Lochlyn Sheldon 14. Chris Law 15. Zac Akehurst 16. Kaleb Fuimaono 17. Ben Valeni

Coach: Stuart Wilkins

 

Tweed Heads Seagulls

1. Jayden baker 2. Tre Williams 3. Kurtis McDonald 4. Harry Hughes 5. Curtis Dansey-Smaller 6. Bailey Gill 7. Rex Johnson 8. Hiale Roycroft 9. Grant Garvey   10. Jordan Aiono 11. Sam Saville 12. Reece Summer 13. Josh Harvey 14. Kirk Murphy 15. Mike Gray 16. Macauley Dawson 17. Ethan Price

Coach: Kevin Campion

 

Bilambil Jets v Ormeau Shearers at Bilambil Sports, Sunday June 10th – 2pm

Bilambil Jets

1. Ben Robinson-Patch 2. Conrad Green 3. Matt O'Rourke 4 Hayden Tolland 5. Nick Burns 6. Kobi Annand 7. Ben Black 8. Mitch Spackman 9. Thomas Rowles 10. Harrison Burling 11. Keiron Roughley 12. Bailey Crompton 13. Jack Rowles 14. Tom Plater  15. Jack Welsh 16. Will Malone 17. Damien Ford

Coach: Craig Rowles

 

Ormeau Shearers

1. Josh Walker 2. Aloesi Qio 3. Dion McClymont 4. Jone Macilai 5. Dion Belford-Laulu 6. Caleb Pirini 7. Nathan Wilson 8. Mohi Kendrick 9. Cody Evans 10. Rob Parry 11. Maranatha Raeli 12. Trent Shield 13. Shane Blow 14. Jaymz Te Rupe Douglas-Webb 15. Dallas Chase 16. Aati Su'a  17. Lazeryth Su'a

Coach: Julius Kuresa

 

Southport Tigers v Currumbin Eagles at Owen Park, Sunday June 10th – 2pm

Southport Tigers

1. Beau Cordtz 2. Corey Walker 3. Jonagh Gardiner 4. Dallas Donnelly 5. Tevita Folau 6. Zane Harris 7. Zoram Watene 8. Denzal Ngati 9. Jacob Pottinger 10. Nathan Young 11. Tu Whakatihi (Capt) 12. Jaleel Sevi 13. Mick Esdale  14. Hala Masila 15. Naz Monsall 16. Senn Kane 17. Devon Toa 18. Bronson Kennach 19. Carlo Alimboyong

Coach: Mark Ross

 

Currumbin Eagles

1. Ken Allison 2. Steve Elliot 3. Jakob Smith 4. Blake Anderson 5. Joel Rapana 6. Mick Burgess 7. Phil Ramage 8. Jarrod Gill 9. Josh Campbell 10. Dayne Weston 11. Blake Morrison 12. Ryan Milligan 13. Reece Worboys 14. Liam Donnelly 15. Joshua Sexton 16. Chris Hodges 17. Ethan Williams

Coach: Ryan Gundry

 

Tugun Seahawks v Runaway Bay Seagulls at Boyd St, Sunday June 10th – 2pm

Tugun Seahawks

1. Nat Swain 2. Troy Canning 3. Savern Rapana 4. Kainoa Gudgeon 5. Elijah Barnes 6. Paul Sheedy 7. Zac Walsh 8. Shane Gillham 9. Fletch Harrold 10. Trent Smith 11. Rob Apanui 12. Ayden Lee 13. Nick Harrold 14. Bryce Thomas 15. Ash Harrison 16. Will Takave 17. Mitch Willmot

Coach: Clint Barends

 

Runaway Bay Seagulls

1. Jack Mackin 2. Steve Tolo 3. Jamie Anderson 4. Dylan Pelo

5. Jake Powell 6. Falani Arkell 7. Conner Toia 8. Ross Afoa

9. Henry Chan-Ting 10. Erick Koelbel 11. Jesse Malcom

12. Darcy Sims 13. Tane Rapira 14. Jenan Parrish 15. Steve Rooney

16. Siua LIKILIKI 17. Kimihia Pakipaki-Hemopo 18. Ethan Mafi

Coach: Nick Gleeson

 

 

 

Please reload

Proud Sponsors of Rugby League Gold Coast

Grand Motors Logo.jpg
RACV Royal Pines Resort Logo semi stacke
Titans Logo.png